Ako už asi všetci dobre viete, nie každý srvátkový proteín je vyrábaný rovnako.

1. Sladká srvátka
Sladká srvátka je nejako špeciálne neupravený, vysušený prášok získaný zo srvátky. Jeho názov je možno odvodiť z vysokého množstva laktózy, ktorý jej dodáva sladkastú chuť.

2. Filtrovaná srvátka
Rýchla filtrácia odstráni určité množstvo laktózy zo sladkej srvátky, čím sa zvýši podiel bielkovín na približne 34% (tento podiel je približne štandardizovaný, meno takto upravenej srvátky je potom WPC 34 alebo podobne).

3. Ultrafiltrovaná srvátka
Väčší rozsah filtrácie (alebo aj reverzná osmóza) odstráni ešte väčšie množstvo laktózy a určitú časť tuku. Aj menšie dávky tohto proteínu obsahujú veľké množstvo laktózy a tuku – príliš veľa na to, aby boli akceptovateľné.

4. Ultra- a mikrofiltrovaná srvátka
Ešte menšie póry umožňujú jemnejšiu filtráciu, čím sa odstráni ešte väčšie množstvo laktózy, tuku a aj istá časť minerálov. Do tejto kategórie by sa ako špička dala zaradiť srvátka spracovaná metódou CFM, ktorá má podiel bielkovín nad 90%.

5. Srvátka získaná iónovou výmenou
Existujú dva spôsoby spracovania srvátky “iónovou výmenou” – starší odstraňuje zo srvátky aj istú časť bielkovín (imunoglubulíny), čím ju do istej miery znehodnocuje. Nový postup odstraňuje tento nedostatok a dostávate naozaj veľmi čistý proteín, dosahujúci (po korekcii na vlhkosť) až 98%.

6. Hydrolyzovaná srvátka I
Kyselina, alebo enzýmy, sú používané na zmenu molekulárnej hmotnosti (a teda dĺžky reťazcov) bielkovín, pričom akceptovateľnou metódou je iba enzymatická hydrolýza.

7. Hydrolyzovaná srvátka II
Špeciálne upravená srvátka, za použitia enzymatickej hydrolýzy, pričom je presne dodržiavaný určený profil dĺžky jednotlivých peptidov. Pomocou tejto metódy je možné do veľkej miery určiť výrobcovi ľubovoľné zloženie výsledného produktu v zmysle dĺžok reťazcov (peptidov). Takto spracovaná srvátka má najlepšie predpoklady na výrazne zlepšené udržiavanie dusíka.

Srvátkový proteín
Proteín %
Tuk %
Laktóza %
1. Sladká srvátka 12 – 16 10 – 15 75+
2. Filtrovaná srvátka 34 6 – 12 50+
3. Ultrafiltrovaná srvátka 50 – 75 6 – 10 15 – 35+
4. Ultra- a mikrofiltrovaná srvátka 75 – 85 3 – 10 4 – 7
5. Srvátka získaná iónovou výmenou 90 – 95 1 – 2 0 – 2
6. Hydrolyzovaná srvátka I 80 – 88 1 – 4 2 – 5
7. Hydrolyzovaná srvátka II 83 – 89 1 – 3 2 – 4